Ruszyła największa polska encyklopedia on-line

18/12/2014
IPSB czyli internetowy Polski Słownik Biograficzny to powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia na temat Polaków oraz działających w Polsce obcokrajowców, którzy mieli wpływ na rozwój naszego kraju i społeczeństwa – od Popiela i Piasta, przez Józefa Piłsudskiego, Hipolita Cegielskiego, Jana Gotliba Blocha po Jerzego Grotowskiego. IPSB to praktyczne narzędzie i rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich poszukujących informacji na temat historii i kultury Polski – nauczycieli, wykładowców i naukowców, dziennikarzy, studentów, uczniów czy po prostu osób ciekawych świata. 

Najwyższą jakość IPSB gwarantują sprawdzone materiały źródłowe. Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Wszystkie informacje zawarte w iPSB są dodatkowo weryfikowane przez redakcję Instytutu Historii PAN. 

Użytkownicy słownika mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania i czytelnych indeksów alfabetycznych i tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie. Oprócz biogramów w serwisie znajdują się materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Materiały pochodzą z zasobów m.in. Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej oraz wielu innych instytucji. 

W obecnej chwili w IPSB znajdują się 4793 biogramy, nowe hasła będą przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich 27300 biogramów znajdujących się w papierowej wersji słownika. W planach jest wersja anglojęzyczna serwisu oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.

Internetowy Polski Słownik Bibliograficzny objął Patronatem Honorowym Prezydent RP Bronisław Komorowski. Partnerami projektu są: Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Autorem projektu jest Michał Komar.
inne wszystkie
dzieje się nie przegap galeria najpopularniejsze
Projekt: minds up