Czym jest „Barbórka”?

04/12/2014
Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu patronki górników, św. Barbary, czyli 4 grudnia. Niestety jest ono coraz mniej popularne. Przypomnijmy zatem jak obchodzono to święto kiedyś i jakie są jego najważniejsze symbole. 

Jak nakazywała tradycja, Barbórka rozpoczynała się poranną mszą. Następnie odbywały się parady orkiestr górniczych, podczas których można było zobaczyć górników w galowych mudnurach. Podczas Barbórki wręczano także nagrody i odznaczenia zasłużonym górnikom, organizowano rozmaite zabawy, występy, koncerty i inne atrakcje dla całych rodzin. Odbywały się także obowiązkowe spotkania starych i młodych górników przy kuflu piwa, zwane Zebraniami lub Spotkaniami Gwarków, na które nie wolno było przyprowadzać kobiet ani dzieci. 

Na dzieciach duże wrażenie zawsze robił strój górniczy. Przypominamy z czego taki strój się składa: 

- Czako – to czapka z pióropuszem. W pracy pod ziemią wysoka, sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego.

- Pelerynka - Czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę. Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty, by nie zamokły i były pod ręką. 

 - Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją zatkniętą przy czapce. Obecnie kolory pióropusza mają różne znaczenia: zielony - oznacza członka nadzoru, biały - sztygara, czarny - zwykłego górnika, czerwony - członka orkiestry górniczej. 

- Górnicza szpada - obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony. 

GODŁO GÓRNICZE Godło stanowią młot żelazny, perlik, nie mający wystającego górą trzonka oraz klin żelazny również na trzonku, zwany żelazkiem. Obecna forma godła została opracowana w jednym z przedwojennych czasopism górniczych w „Techniku" z 1928 rok. Całość daje się wpisać w koło, przy czym perlik spoczywa na żelazku. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemności podziemia. Zieleń symbolizuje uczucia pracującego górnika, tęskniącego do przyrody i światła.inne wszystkie
dzieje się nie przegap galeria najpopularniejsze
Projekt: minds up