„Mały alczyk, wielka sprawa” – premiera w TVP 1 !

11/12/2013
Temperatura morza, lód, miniaturowe organizmy unoszące się w toni wodnej i mały morski ptak, który latem gnieździ się w wielkich koloniach w Arktyce. Te wszystkie elementy są ze sobą powiązane, a zmiana klimatu w Arktyce zmienia ich wzajemne relacje. Właśnie o tych zależnościach opowiada najnowszy film dokumentalny Doroty Adamkiewicz i Joanny Łęskiej. 

Alczyk - ten sympatycznie wyglądający ptak, przypominający małego pingwina, jest doskonałą ikoną zmiany globalnej - tak jak niedźwiedź polarny. Polacy prowadzą od lat uznane międzynarodowo badania nad koloniami alczyka, jego pokarmem i prądami morskimi, które wyznaczają obszary żerowania. Film jest doskonałą okazją do pokazania ważnego problemu o randze światowej oraz dorobku polskiego w badaniu konsekwencji zmiany klimatu. Dokument pokazuje piękno arktycznej przyrody i ludzi badających jej przemiany – a historia małego alczyka jest ilustracją wielkich zjawisk zachodzących w tym obszarze świata. 

Film dokumentalny „Mały alczyk, wielka sprawa” można będzie zobaczyć w 12 grudnia o godz. 12.45 w TVP1. Produkcję wsparł finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Już teraz możecie zobaczyć alczyki w naszej GALERII. Prezentacji zdjęć towarzyszą opisy, układające się w ciekawą opowieść o alczyku... 
inne wszystkie
dzieje się nie przegap galeria najpopularniejsze
Projekt: minds up