Polskie nanosatelity już wkrótce na orbicie

15/10/2013
Polski satelita naukowy Lem, 21 listopada znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. Wystartuje z Rosji na rakiecie Dniepr. Start drugiego polskiego satelity – Heweliusza, zaplanowano na 29 grudnia. 

Lem i Heweliusz to polskie satelity naukowe, budowane w ramach międzynarodowego programu – BRITE. Pracowali nad nimi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Satelity zostaną umieszczone na orbicie na wysokości 800 km. i przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. 

Lem i Heweliusz to tzw. nanosatelity, czyli satelity bardzo małych rozmiarów. Powierzchnię tych sześcianów o krawędziach 20 cm, pokrywają panele słoneczne. We wnętrzu jest miejsce na teleskop, czujnik położenia gwiazd, elementy służące stabilizacji urządzenia na orbicie, do nadawania sygnałów i odbioru komend, kamerę. W programie BRITE uczestniczą też dwa satelity austriackie i dwa kanadyjskie. 

Do tej pory nanosatelity wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne. BRITE jako pierwsze tak małe obiekty będą miały swoje poważne zadanie naukowe. Zainstalowane na nich teleskopy, przypominające aparaty fotograficzne, będą robiły zdjęcia gwiazd. Trzy z sześciu satelitów zrobią zdjęcia w czerwieni, a trzy w kolorze niebieskim. Takie pary czerwona-niebieska na jakiś czas będą ustawiane na konkretną gwiazdę i zmierzą, jak jasno świeci dany obiekt. Zebrane dane będą przekazywały do stacji naziemnych m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii. 

Polskie satelity naukowe powstały we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Graz, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu

inne wszystkie
dzieje się nie przegap galeria najpopularniejsze
Projekt: minds up