05/09/2013
7 września odbędzie się druga edycja akcji publicznego czytania największych dzieł literackich, którą rok temu zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski. 

W 2012 roku tysiące ludzi w całej Polsce czytało „Pana Tadeusza”. Wybór dzieł Fredry do obecnej edycji związany jest z przypadającą w tym roku 220 rocznicą urodzin tego wybitnego komediopisarza, poety i autora pamiętników. Aleksander Fredro jako doskonały obserwator życia, spoglądał na Polaków z pogłębioną refleksją i zadumą. W mistrzowskich słowach, z właściwym sobie poczuciem humoru opisywał ludzkie cechy – niezmiennie takie same od stuleci. Na podstawie jego dzieł powstały spektakle teatralne oraz produkcje telewizyjne, które przeszły do klasyki. 

Bez wątpienia do takich należą interpretacje wierszy w wykonaniu wybitnych polskich aktorów. Można je obejrzeć TUTAJ.  Akcję Narodowego Czytania koordynuje Kancelaria Prezydenta RP. Każdy kto chce wziąć w niej udział, powinien 7 września publicznie przeczytać wybrany utwór Aleksandra Fredry. O tym gdzie i której godzinie - informują lokalni organizatorzy akcji na stronach internetowych. 

Spot promujący akcję do obejrzenia TUTAJ

Wszystkich zainteresowanych twórczością Aleksandra Fredry zapraszamy również do TVP 1. 7 września o godzinie 21:20  ekranizacja komedii ,,Śluby panieńskie".


inne wszystkie
dzieje się nie przegap galeria najpopularniejsze
Projekt: minds up